f99b218d eff5 4ae4 930e 36d4e73eded2 20151115 125703
رییس موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: همه کودهایی که در کشور عرضه می شود از تاریخ 21 آبان باید دارای شماره ثبت روی بسته بندی باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، دکتر بازرگان در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب افزود: تا مهلت تعیین شده یعنی تاریخ 21مرداد 94 نزدیک به 1600تقاضا برای بررسی برند فرمول کودی به موسسه تحقیقات خاک و آب ارسال شده که از این تعداد، مدارک 989 برند فرمول کامل بوده که تعیین تکلیف شدند.
وی اظهار داشت: با بررسی 989 برند فرمول ارسال شده، 792 برند فرمول، گوای ثبت دریافت کردند و 198 برند فرمول به علت نقص مدارک و یا عدم تحویل نمونه کودی نتوانستند شماره ثبت کودی بگیرند.
 بازرگان، نداشن پروانه بهره برداری برای تولید کود، کمبود عناصر غذایی و آلودگی به عناصر آلاینده را از دلایل رد 198 برند فرمول کودی عنوان کرد و گفت: به ردشدگان فرصت می دهیم که نمونه های کودی خود را اصلاح کنند.
رییس موسسه تحقیقات خاک و آب گفت: به رغم تاکید ما، قسمت اعظم مدارک در ماه آخر یعنی مردادماه امسال تحویل این موسسه شد و از این رو، با فشار کاری برای بررسی کیفت و شرایط کودها مواجه شدیم.
بازرگان با اشاره به این که شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به عنوان بزرگترین توزیع کننده کود شیمیایی در بخش دولتی نیز مدارک خود را برای کسب شماره ثبت کودی به موسسه تحقیقات خاک و آب ارسال کرده است گفت: شرکت خدمات حمایتی، شرایط ثبت را به لحاظ کیفی کود دارد.
وی با بیان این که پس از مهلت تعیین شده نیز 1300 تقاضا برای اخذ شماره ثبت کودی تحویل موسسه تحقیقات شده است، افزود: مهلت ارایه تقاضا باز است.
بازرگان، ارایه شماره ثبت برای انواع کودها را تلاشی به منظور سلامت محصول، سلامت جامعه و بهبود تغذیه گیاهی دانست و این اقدام را در طول تاریخ 60 ساله مصرف کود در کشور، منحصر به فرد عنوان کرد.